• YARIM ALTIN
  5.583,00
  % 0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  27,2061
  % 0,23
 • € EURO
  28,8593
  % -0,28
 • £ POUND
  33,2314
  % -0,06
 • ¥ YUAN
  3,7228
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,2833
  % 0,37
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

zayıf İngiltere PMI verilerinin ardından düşüşte

zayıf İngiltere PMI verilerinin ardından düşüşte


GBPUSD, İngiltere PMI verilerinin beklentilerin altında gelmesinin ardından gerilemişti.

İngiltere Merkez Bankası’nın faiz artırımları İngiltere ekonomisini olumsuz etkiliyor. Pound, bugün dolar karşısında G10 para birimleri arasında en kötü performans gösteren para birimidir.

Ağustos ayının önemli PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verileri, özel sektörde hem imalat hem de hizmet sektöründe daralan koşulları gösterdi.

İlgili PMI’lar, daralma (PMI 50’nin altında) ve genişleme (PMI 50’nin üstünde) arasındaki 50 eşik değerinin altında okumalar kaydetti…

Açıkça görülüyor ki, İngiltere Merkez Bankası’nın agresif faiz artırımları İngiltere ekonomisini olumsuz etkiliyor.

Bugünkü PMI verileri aynı zamanda piyasaların İngiltere Merkez Bankası’ndan daha fazla 75 baz puanlık faiz artışı beklentilerini düşürmesine neden oldu. Bu beklentiler bugünkü PMI açıklamalarından önce tamamen fiyatlanmıştı.

Bu yazının yazıldığı sırada, piyasalar İngiltere Merkez Bankası’nın Q1 2024’e kadar benchmark faizini başka 75 baz puan artırma olasılığını sadece %54 olarak fiyatlandırıyor.

İngiltere ekonomisi etrafındaki böylesine olumsuz sentiment ve BOE’nin gelecekteki politika adımları kesinlikle GBPUSD üzerinde etkili oldu ve kısa süre önceki kazançlarının bir kısmının geri çekilmesine neden oldu.

Grafik TradingView’den

GBPUSD  GBP/USD, Britanya Poundu’nun Amerikan Doları karşısındaki değerini gösterir.

Fiyat ve Değişim Bilgileri: GBP/USD döviz çiftinin anlık fiyatı 1.2576 dolar olarak devam etmektedir.

“Bullish Harami” deseni bulunmaktadır. Japon şamdan desenlerinden biridir ve genellikle teknik analizde kullanılan bir ters dönüş desenidir. Bu desen, bir varlık fiyatının düşüş trendinden yükseliş trendine geçiş yapabileceğini işaret eder. Yıllık performans değeri, yıl başından itibaren %4.29’luk bir artışı göstermektedir.

Haftalık Performans: Haftalık bazda döviz çiftinin performansı da değerlendirilmiş ve -0.89’luk bir düşüş görülmüştür. Bu düşüş birkaç hafta sürebilir sonrasında ters dönüşüm olabilir.

TradingView’ın Ekonomik Takvimi, tüccarların piyasada muhtemel hareketleri önceden tahmin edebilmeleri ve ticaret stratejilerini buna göre ayarlayabilmeleri için kritik bir araç sunuyor. Bu özellik, platformun sunduğu diğer olanaklara ekstra bir derinlik katıyor ve tüccarların işlemlerini önemli ekonomik olaylarla uyumlu hale getirerek ortaya çıkan fırsatları değerlendirmelerine yardımcı oluyor. Bilgi sahibi olmak, emtia ticareti için özellikle önemlidir: birçok işlemci stratejilerini genellikle XAUUSD etrafında oluşturur ve altın fiyatını izlemek için kapsamlı grafik ve analiz araçlarına ihtiyaç duyar.

Tüm bunlara rağmen, GBP, YTD (Yılın Başından Beri) en iyi G10 performans gösteren para birimlerinden biri olmaya devam ediyor.

Okan Özdemir