• YARIM ALTIN
  3.495,00
  % 1,02
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6398
  % 0,02
 • € EURO
  19,6023
  % 0,40
 • £ POUND
  22,7672
  % 0,62
 • ¥ YUAN
  2,6737
  % 0,35
 • РУБ RUBLE
  0,2971
  % 0,57
 • BITCOIN/TL
  313373,450
  % -0,95
 • BIST 100
  %

Yatırımcıların en büyük riskleri en yakında

Yatırımcıların en büyük riskleri en yakında

Baskı altındaki tedarik zincirleri, yükselen fiyatlar ve Colonial Pipeline’a yönelik hacker saldırısının ortak noktası ne? Tüm bu gelişmeler, yatırımcıların radarında olması gereken risklerden kaynaklanıyor. Aylardır baskı altındaki tedarik zincirlerinin pandemi sonrası toparlanmaya engel olarak, endişe verici seviyelerde enflasyonu ortaya çıkaracağı görülüyordu.

Ekonomistler fiyat yükselişlerinin geçici olacağını öngörürken yatırımcılar yükselen maliyetlerin, merkez bankalarının faiz oranlarında beklenenden daha erken bir dönemde artışa gitmelerini tetikleyebileceğinden endişeleniyor. Bu durumda ise yüksek büyüme hisselerine yönelik yatırımlar zarar görecek.

Hisseler yeni rekor yükselişler gösterirken Wall Street’in endişe dolu olduğu görülüyor. Piyasalar ise enflasyonla ilgili herhangi bir tetikleyiciye karşı giderek daha savunmasız hale geliyor. Bu ise ekonominin aşırı yükselişe yakın olduğunu gösteren olumlu veriler şeklinde karşımıza çıkabilir. Yatırımcılar aylardır fiyatlarda yükseliş sinyallerini izliyor.

Yine de pandemi tedarik zincirlerini fiyatlarda yukarı yönlü baskıyı sürdürebilecek yeni şekillerde etkilemeye devam ediyor. borsagundem.com’un derlemesine göre, Hindistan’da görülen rekor seviyelerdeki korona virüs vakaları bazı önemli küresel sektörlerde şok etkisi yaratma tehlikesi gösteriyor. Kriz derinleştiği takdirde, bu durum giyimden ilaca ve finansal hizmetlere birçok sektörü etkileyebilir.

Bu nedenle pandemiyle birlikte hayatımıza giren risklerin yakın zamanda ortadan kalkma ihtimalinin düşük olduğu görülüyor. Bununla birlikte Colonial Pipeline’a yönelik siber saldırının etkileri de devam ediyor. Güvenlik uzmanları yıllardır kötü amaçlı yazılımların şirketlere yönelik büyük tehditler ortaya koyduğunu söyledi.

ABD doğusunun motorin ve benzin ihtiyacının neredeyse yarısını karşılayan Colonial Pipeline’a yönelik gerçekleştirilen siber saldırı, güvenlik konusunu bir kez daha ön plana çıkardı. Olayın yarattığı olumsuz etki ise ABD’de benzinin fiyatını 2014’ten bu yana ilk kez yükseltiyor. Bu durum ise ekonominin tedarik kısmındaki herhangi bir sorunun, ekonomik toparlanma üzerinde önemli etkileri olacağını hatırlatıyor.

 

 

 

Kaynak : https://www.borsagundem.com/haber/yatirimcilarin-en-buyuk-riskleri-en-yakinda/1570782