• YARIM ALTIN
  7.249,00
  % -0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  31,5995
  % 0,08
 • € EURO
  34,3364
  % 0,03
 • £ POUND
  40,1147
  % -0,04
 • ¥ YUAN
  4,3894
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,3462
  % 0,35
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Yatırımcı tutuyor, trader satıyor

Yatırımcı tutuyor, trader satıyor

Glassnode tarafından paylaşılan verilere göre boğa rallisinin ilk aşamalarında Bitcoin satın alanlar, BTC’nin tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükselmesine rağmen hala birikimlerini ellerinde tutmaya devam ediyor.

Veri kaynağı, “Realized Cap HODL Waves (Yatırımcı Dalgalarının Gerçekleşmiş Piyasa Değeri)” grafiğini paylaştı. Buna göre son altı ayda zincirde yer alan coin sayısının 2020’nin üçüncü çeyreğinden bu yana yaklaşık yüzde 40’tan yüzde 80’e çıktığını belirtti. Bu dönemde satın alınan BTC’nin çoğuna o zamandan beri dokunulmadığı ifade ediliyor.

HODL Dalgaları, BTC kripto para birimlerinin zincirde en son hareketinden bu yana geçen süreyi tahmin etmek için kullanılırken, gerçekleşmiş değer ise, coin’lerin mevcut fiyattan ziyade en son taşındığı fiyattan elde ediliyor. Bu nedenle, Realized Cap HODL Waves grafiğinde gösterilen renkli bantlar, “coin’ler olgunlaştıkça veya farklı yaş aralıklarında harcandıkça” kalınlaşıyor.

Veriler, 2020’nin sonraki aylarında satın alınan çok sayıda BTC’nin o zamandan beri işlem görmediğini kanıtlıyor. Grafik, 2020’nin dördüncü çeyreğinden itibaren aşamalı olarak olgunlaşan coin’lere işaret ediyor.

Glassnode, 3 Mayıs Haftalık Zincir Üstü raporundaki grafiği analiz ederken şunları söyledi: “Bunlar, erken boğa piyasasında birikim yapan ve o zamandan beri hareketsiz kalan paralar.”

Kısa vade

Grafik aynı zamanda, altı ay ila üç yıl önce aktif olan Bitcoin arzına ait payın 2020 ortasından bu yana düştüğünü ve Temmuz 2020’de yüzde 55’ten şu anda yaklaşık yüzde 10’a gerilediğini gösteriyor. Bu durum, uzun vadeli yatırımcıların Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyelerinden kâr aldıkları anlamına geliyor.

Kısa vadeli spekülasyon da kasım ayından bu yana artmış gibi görünüyor. Son üç ayda Bitcoin arzının kabaca yarısı işleme konmuş durumda. Bu durum, kısa vadeli işlem yapan yatırımcıların piyasayı yönlendirdiğini ortaya koyuyor.

Kaynak : https://www.finansgundem.com/haber/yatirimci-tutuyor-trader-satiyor/1569275