• YARIM ALTIN
  4.017,00
  % -0,47
 • AMERIKAN DOLARI
  19,0826
  % 0,22
 • € EURO
  20,5349
  % -0,53
 • £ POUND
  23,3590
  % -0,50
 • ¥ YUAN
  2,7769
  % -0,51
 • РУБ RUBLE
  0,2475
  % -1,21
 • BITCOIN/TL
  529253,137
  % -2,18
 • BIST 100
  %

Yabancı yatırımcı borsada alınan tedbirlere karşı temkinli

Yabancı yatırımcı borsada alınan tedbirlere karşı temkinli


Yabancı yatırımcılar Borsa İstanbul’da uygulanan son tedbirlere farklı şekilde yaklaşıyor.

Türkiye’yi sarsan deprem felaketinin ardından üç gün sonra işleme kapatılan ve 5 günlük aranın ardından çok sayıda önlem eşliğinde açılan Borsa İstanbul 100 endeksi geçen haftanın tamamında yüzde 11,6 yükseliş kaydetti.

Türkiye Varlık Fonu’nun Fiyat İstikrarı Fonu aracılığıyla borsada oynaklığın yüksek olduğu dönemlerde hisse alımı gerçekleştirebileceğine yönelik karar, BES’te devlet katkısı portföyünde fonların borsa payının yüzde 10’dan yüzde 30’a çıkarılması, hisse geri alımlarında stopajın sıfırlanması ve Genel Kurul kararı zorunluluğunun kaldırılması gibi adımlar bu yükselişte etkili oldu.

Ancak uluslararası yatırımcıların Türk borsasına bakışı karışık.

Teneo Intelligence Kurucu Ortağı Wolfango Piccoli, “Artık bir piyasa yok. Siyasi hedefleri ve normallik görüntüsü sağlamak için her türlü hileyi kullanan yerel otoritelerin sonsuz müdahaleleri var” derken; Medley Global Advisors’dan Nick Stadtmiller da hükümetin sürekli müdahale ile borsayı yüksek tutmasının zor olacağı görüşünü aktardı.

Stadtmiller, “Yetkililer, tüketici algısı ve harcamalarına zarar verecek borsa çöküşünü önlemek için müdahale etmeye devam etmek zorunda kalacak” dedi.

Öte yandan Bank Julius Baer Hisse Stratejisti Nenad Dinic, piyasadaki düzensizlik ve oynaklığa karşı atılan adımları haklı olarak değerlendirdi. Dinic, “İstenmeyen bir müdahale politikası riskini çok az görüyoruz” diye konuştu.

Benzer şekilde Mobius Capital Partners Fon Yöneticisi Carlos Hardenberg de “Bu gibi geçici tedbirleri başka ülkelerde de gördük. Ancak tabii ki yetkililer piyasadan uzak durmalı çünkü bu genel olarak güven kaybına yol açar” değerlendirmesini yaptı.