• YARIM ALTIN
  7.238,00
  % -0,18
 • AMERIKAN DOLARI
  31,5972
  % 0,08
 • € EURO
  34,3407
  % 0,00
 • £ POUND
  40,1003
  % -0,07
 • ¥ YUAN
  4,3896
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3462
  % 0,36
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Wall Street perakende bilançolarıyla yükseldi

Wall Street perakende bilançolarıyla yükseldi

ABD borsaları Salı gününe yükselişle başladı.

Dow Jones Endeksi Salı gününde büyük perakende şirketlerinin beklentileri aşan bilançolarının etkisiyle yükseldi. Wall Street yatırımcılarının gündeminde ise geçtiğimiz hafta yayınlanan enflasyon rakamları ağırlığını sürdürüyor. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq Endeksi ise borsa açılışından önceki günün kayıplarını bir miktar toparlayarak güne yükselişle başladı. Geçtiğimiz hafta Şubat ayından bu yana en kötü performansını gösteren Amerikan borsalarında Dow Jones ve S&P 500 endeksleri %1’in üzerinde kayıp vermiş Nasdaq Endeksi ise %2’nin üzerinde düşüş göstermişti.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre büyük perakende şirketlerindeki bilanço rakamları ABD’deki ekonomik toparlanmaya ilişkin önemli işaretler veriyor. Tüketimin ve talebin arttığını gösteren beklentileri aşan bilanço rakamları aynı zamanda ABD’de enflasyonun yükseleceğine ilişkin özellikle teknoloji hisseleri için korkutucu sinyaller veriyor.

Bir başka Amerikan perakende devi olan Home Depot da güçlü bilançosu ve geliriyle beklentileri aştı. Pandemi nedeniyle bir yıl boyunca eve kapanan tüketicilerin tekrar alışveriş yapmasıyla şirketin net satışları yaklaşık %33 yükselerek 37,5 milyar dolara ulaştı. Bilançoda hisse başı kâr 3,86 dolar olarak gösterildi. Home Depot 2021 mali yılına ilişkin bir öngörü açıklamadı.

Amerikan perakende şirketi Macy’s de borsa açılışı öncesi paylaştığı bilançosunda sürpriz bir şekilde beklentileri aştı. Kıyafet ve ev tekstili ürünlerine odaklanan perakende şirketinin satışlarının artması pandemi sonrası aşı dağıtımının hızlanmasıyla ve pandemi destekleriyle birlikte tüketicilerin gardıroplarını yenileme ihtiyacı hissettiklerini gösteriyor. Şirketin gelirleri birinci çeyrekte %56 yükselerek 4,71 milyar dolara ulaştı. Dev şirket ayrıca mali yıl için finansal beklentilerini de yükseltti.

 

 

 

Kaynak : https://www.borsagundem.com/haber/wall-street-perakende-bilancolariyla-yukseldi/1571993