• YARIM ALTIN
  7.214,00
  % 5,16
 • AMERIKAN DOLARI
  31,5747
  % 0,66
 • € EURO
  34,3400
  % 0,85
 • £ POUND
  40,1634
  % 1,04
 • ¥ YUAN
  4,3834
  % 0,57
 • РУБ RUBLE
  0,3460
  % 0,92
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Türk CEO’lu fintek şirketi FCA onayını aldı

Türk CEO’lu fintek şirketi FCA onayını aldı

Geçtiğimiz yıl piyasa düzenleyicilerle olan sıkıntılı bir dönemi atlatan İngiltere merkezli fintek şirketi Lanistar akıllı telefon ödeme hesaplarının oluşturulması konusunda İngiltere Finansal Yürütme Otoritesi’nin (FCA) onayını aldı. İngiltere’nin en üst piyasa düzenleyicisi CEO’su Gürhan Kızılöz olan fintek şirketine kartlı ödemelerde elektronik para yönlendirme acentesi olarak yetkilendirdi. Buna göre Lanister bankacılık ortağı Modulr’ın lisansını kullanarak ödeme işlem yapabilme yetkisi aldı.

Lanistar geçtiğimiz sene Modulr ile arasında resmi bir sözleşme imzalamadan şirketin hizmetlerini kullandığını söylemesi ve yetkilendirme sürecini tamamlamadan bankacılık hizmetleri vadetmesi gerekçesiyle FCA’yle başını derde sokmuştu.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre Türk CEO’lu Londra merkezli fintek şirketi 2020’nin sonlarına doğru spot ışıklarını üzerinde topladı. Şirket dünyaca ünlü sosyal medya fenomenlerini dahil ettiği pazarlama kampanyasıyla FCA’in dikkatlerini üzerine çekmişti.

İşlerin tekrar rayına oturduğu görülen Lanistar şirketinin ilk olarak Ocak 2021 için söz verdiği ödeme kartlarının lansmanını bu yıl içerisinde yapacağını açıkladı.

FCA Kasım ayında Lanistar’ın aktiviteleri hakkında bir uyarı yayınlamış, yetkisiz olduğu gerekçesiyle tüketicilerin bu start-up firmasıyla iş yapma konusunda dikkatli olmaya çağırmıştı. Lanistar’dan yapılan açıklamada söz konusu uyarının FCA’yle yapılan görüşmeler sonucunda geri alındığı belirtilmişti.

4 Mayıs tarihinde onay almasına rağmen Lanistar’ın internet halen şirketin FCA tarafından müşterilere finansal hizmetler yürütmekte yetkisinin olmadığı ve yetkili ortak firmalarının gerekli anlaşmaları sonlandırma sürecinde olduğu uyarısı bulunuyor.

Faaliyetlerini desteklemek için geçen yıl arkadaşlarından ve ailesinden 15 milyon sterlin topladığını açıklayan CEO Kızılöz, Revolut, Starling Bank ve Monzo’nun toplamından daha yüksek olan 10 milyar sterlinlik bir değerleme elde etme yolunda olduğunu iddia etti.

Lanistar, Londra, Makedonya ve Atina’da üç ofis üzerinde 100’den fazla çalışanı olduğunu açıkladı. Şirket, ödeme kartlarını piyasaya sürüldükten sonra bu yılın sonuna kadar 400 çalışana ulaşmayı planlıyor.

Kaynak : https://www.finansgundem.com/haber/turk-ceolu-fintek-sirketi-fca-onayini-aldi/1569078