• YARIM ALTIN
  6.282,00
  % 0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9282
  % 0,09
 • € EURO
  31,5012
  % -0,04
 • £ POUND
  36,6516
  % 0,06
 • ¥ YUAN
  4,0456
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3232
  % 0,67
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Piyasalar düşüşteyken yapılan 3 yatırım hatası

Piyasalar düşüşteyken yapılan 3 yatırım hatası

Birçok yatırımcı hisse piyasalarında çöküşün yaklaştığını düşünüyor. Ancak önde gelen endekslere bakıldığında her birinin tüm zamanların en yüksek seviyelerinin yaklaşık %5 altında seyrettiği görülüyor. Dolayısıyla borsalarda henüz bir düzeltmenin başladığı ya da ayı piyasası sürecine girildiği söylenemez. Ancak endeks ortalamalarının aksine birçok popüler hissede sert düşüşler görüldü.

Örneğin en büyük popüler hisseler arasında yer alan Pinterest ve Magnite hisselerinde sırasıyla %35 ve %60 düşüş görüldü. Bu nedenle birçok yatırımcı piyasaların düşüş trendinde olduğunu düşünüyor. Bu gibi gelişmeler ise yatırımcıların psikolojisini etkiliyor. Eğer sizin de portföyünüzde büyük bir gerileme görüldüyse, işte bu dönemde yapmamanız gereken yatırım hataları.

1. Hemen hisse satmaya başlamayın

Yatırımcıların portföylerindeki en gözde hisselerin düşüşe geçmesi üzüntü yaratabilir. University College London’ın The Wellcome Centre for Human Neuroimaging merkezinde para kaybettiklerinde, kumar oynayanların beyin aktiviteleri üzerine bir çalışma yapıldı. ScienceDaily’nin aktardığı çalışma sonuçlarında, para kaybetmenin beyindeki korku ve acı sensörlerini harekete geçirdiği görüldü.

Motley Fool’un haberine göre, insanlar acı ve korku gibi duygulara kaçma isteği göstererek tepki veriyor. Yatırım alanında ise bu içgüdü oldukça büyük sorunlar yaratabilir. Borsalarda ani düşüşler yaşandığında yatırımcıların ilk tepkisi genellikle en çok düşüş gösteren hisseleri satmak ve kötü duygulardan kaçmak oluyor. Ancak elbette yatırımcılar bu durumu bu şekilde açıklamıyor.

2. Kenarda beklemeyin

Hisselerde yükseliş görüldüğünde iyimserlik de yükselir ve yatırımcılar bu durumun sonsuza dev devam edeceğini düşünür. Hisseler düştüğünde ise karamsarlık çöker ve uzun vadede olumsuz beklentiler oluşur. Örnek olarak profesyonel hisse analistlerinin, son haftalarda fiyat hedeflerinde ne gibi değişiklikler yaptığına bakabilirsiniz. 2021’in ilk iki ayında analistler hisseler için fiyat hedeflerini giderek yükseltiyordu.

Bundan haftalar sonra, geri çekilme başladığında fiyat hedefleri aşağı yönlü revize edildi. Açıkça görülüyor ki analistler yalnızca mevcut piyasa koşullarına tepki gösteriyor. Piyasa koşullarına tepkisel yaklaşan yatırımcılar şimdilerde kenarda bekliyor ve daha da düşmelerinden korkarak hisse almaktan çekiniyor. Ancak hiç kimse borsalarda neler olacağını tahmin edemez.

3. Barutunuzu tüketmeyin

1988 yılında efsanevi yatırımcı Warren Buffett, “eğer nadir bulunan, hızlı hareket eden filleri vurmak istiyorsanız, her zaman dolu bir silah taşımanız gerekiyor” dedi. Buffett’ın açıklaması piyasaların zaman zaman yatırımcılara hayatlarını değiştirecek fırsatlar sunduğuna işaret ediyor. Bu fırsat gerçekleştiğinde ise yatırımcıların fırsatı yakalamak için hızla büyük miktarda yatırım yapması gerekiyor.

Hem hisse satışı yaparak kenarda beklemek hem de tek bir hisseye yüksek miktarda yatırım yapmak, korku ve acı duygularımızı bastırmak için gösterdiğimiz aşırı tepkiler. Zirve noktasının oldukça altından işlem gören bir hisse bulduğunuzda, uzun vadeli yatırım stratejinizin bir parçası olarak bir miktar alım yapmayı düşünebilirsiniz. Ancak bu yatırıma hayatınızın fırsatı olarak yaklaşmanız doğru olmayabilir.

Piyasalarda her koşulda ayakta kalmak isteyen yatırımcılar uzun vadeli bir yatırım stratejisi benimseyerek, iyi şirketlerin hisselerini düzenli olarak alabilir ve yıllarca satmayabilirler. Piyasalarda görülen kısa vadeli düşüşlerde ise disiplinli bir yaklaşım ve odaklanmayla birlikte, çoğunlukla yükseliş gösteren bir piyasadan fayda sağlayabilirsiniz.

 

 

 

Kaynak : https://www.borsagundem.com/haber/piyasalar-dususteyken-yapilan-3-yatirim-hatasi/1572805