• YARIM ALTIN
  3.761,00
  % -0,94
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8383
  % 0,10
 • € EURO
  20,3282
  % -1,12
 • £ POUND
  22,7007
  % -1,55
 • ¥ YUAN
  2,7782
  % -0,53
 • РУБ RUBLE
  0,2667
  % -0,70
 • BITCOIN/TL
  441355,589
  % -0,02
 • BIST 100
  %

Piramit Menkul bu işleme nasıl izin verdi?

Piramit Menkul bu işleme nasıl izin verdi?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de halka arzlar yoğun talep görüyor. Şirketler sıkıntılı dönemde ucuz finansman kaynağına kavuşuyor, ekonomiye kaynak aktarılıyor, yatırımcı para kazanıyor. Ancak Piramit Menkul Değerler üzerinden bu sabah bir yatırımcının yaptığı işlem tüm piyasaların morallerini bozdu! Borsa İstanbul, sabah seansında “Bu nasıl bir iş, hesapta olmayan, pasif alım yazılan hisseler nasıl satışa konu edilebildi, buna kim izin verdi?” dedirten bir satışa sahne oldu. Anormal işlemle birlikte yeni halka arzlar da etkilendi, hisselerde sert düşüşler yaşandı. 

Son günlerde tavan seviyelerinden aldığı hisselerle 150 bin adet hisseye ulaşan bir hesaptan 750 bin lot satış geldi. 600 bin adet olmayan hissede satışa konu edildi. Satış işlemi bütün dengeleri sarstı. Kulislerde “Borsa İstanbul’a yeni gelen şirkette yaşanan bu olayın tekrar yaşanmaması için önüne geçilmesi gerektiği” görüşü dile getiriliyor. 

Moralleri bozan bu işlem sonrası yeni halka açılan şirketlerin hisselerinde panik satışlarıyla gecici sert düşüşler yaşandı. 
Olayın en çarpıcı yanı ve yanıtı merakla beklenen soru ise, bugüne kadar 750 bin lot işlem olmayan bir hissede bir hesaptan 750 bin lot açığa satış işleminin nasıl yapıldığı, aracı kurumun bunu nasıl göremediği ve izin verdiği!

“BORSANIN GELECEĞİNİ OLUMSUZ ETKİLER”

Konuyla ilgili görüşünü aldığımız uzmanlar, “Olmayan hisselerin satılması usulsüz bir işlem. Sermaye piyasalarının ivme aldığı, halka arzların yoğun talep gördüğü bir dönemde yapılan bu tür işlemler borsanın geleceğini olumsuz etkiler” diyor. Özellikle de yeni halka açılmış bir hisse üzerinden yapılan bu işlemin cezasız kalmaması gerektiği belirtiliyor. Ülke ekonomisine halka arzlarla büyük kaynak aktaran sermaye piyasalarında algıyı bozan bu işleme küçük yatırımcılar da büyük tepki gösteriyor. Özellikle Piramit Menkul’ün bu işleme nasıl izin verdiği de borsa çevrelerinde sorgulanıyor. 

Kaynak : https://www.borsagundem.com/haber/piramit-menkul-bu-isleme-nasil-izin-verdi/1563911