• YARIM ALTIN
  5.522,00
  % -0,13
 • AMERIKAN DOLARI
  27,4194
  % 1,91
 • € EURO
  28,9764
  % 1,91
 • £ POUND
  33,5329
  % 1,14
 • ¥ YUAN
  3,7549
  % 0,50
 • РУБ RUBLE
  0,2832
  % 2,16
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Merkez Bankası’ndan enflasyon değerlendirmesi: Üretici fiyatları kaynaklı baskı güçlendi

Merkez Bankası’ndan enflasyon değerlendirmesi: Üretici fiyatları kaynaklı baskı güçlendi

Nisan ayında 2 yılın zirvesine çıkan enflasyona ilişkin değerlendirmelerini paylaşan Merkez Bankası, tüketici fiyatları üzerindeki üretici fiyatları kaynaklı baskıların güçlenerek devam ettiğini belirtti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, ‘Aylık Fiyat Gelişmeleri’ raporunu yayımladı. 

Nisan ayında gıda dışındaki ana kalemlerde yıllık enflasyonun yükseldiğini kaydeden Merkez Bankası, tüketici enflasyonundaki artışa en belirgin katkının enerji grubundan geldiğini belirtti.

Dünya’nın aktardığı habere göre TCMB, “Bu dönemde eşel mobil sistemi ve tavan fiyat uygulamasının etkisiyle enerji fiyatları yatay seyretmiş; ancak baz etkisi nedeniyle grup yıllık enflasyonu belirgin şekilde yükselmiştir” açıklamasını yaptı. 

© AFP 2021
TÜİK: Enflasyon Nisan’da yüzde 17.14’e yükseldi

Temel mallarda yıllık enflasyon artarken, yeni sezon geçişinin de etkisiyle giyimdeki yükseliş eğiliminin devam ettiğini belirten Merkez Bankası, dayanıklı ve diğer temel mal grubunda döviz kuru gelişmelerinin yansımalarının izlendiğini kaydetti. 

Merkez Bankası, hizmet grubunda yıllık enflasyonun yükseldiğini, aylık bazda ise mart ayındaki açılma etkisinin ardından yavaşlama görüldüğünü belirtti. Açıklamada, “Bu dönemde emtia fiyatlarındaki yükseliş tarımsal emtia ve endüstriyel metal fiyatları öncülüğünde sürmüştür. Türk lirası cinsinden ithalat fiyatlarındaki gelişmeler ve bazı ürünlerde süregelen arz sıkıntılarının etkisiyle üretici fiyatlarındaki hızlı artış eğilimi devam etmiştir. Bu gelişmelerle, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonları artarken, eğilimleri bir miktar iyileşmekle birlikte yüksek seviyelerini korumuştur” değerlendirmelerine yer verdi.

Kaynak : http://tr.sputniknews.com/ekonomi/202105041044419832-merkez-bankasindan-enflasyon-degerlendirmesi-uretici-fiyatlari-kaynakli-baski-guclendi/