• YARIM ALTIN
  3.203,00
  % -0,57
 • AMERIKAN DOLARI
  16,8853
  % -2,70
 • € EURO
  17,8334
  % -2,47
 • £ POUND
  20,8128
  % -2,77
 • ¥ YUAN
  2,5252
  % -2,57
 • РУБ RUBLE
  0,3154
  % -2,88
 • BITCOIN/TL
  361789,180
  % 0,46
 • BIST 100
  %

McDonald’s çalışanlarını işten çıkarıp yapay zekayı kullanacak

McDonald’s çalışanlarını işten çıkarıp yapay zekayı kullanacak


Günde 69 milyon müşteriye hizmet veren dünyanın en büyük fast-food zinciri McDonald’s da yapay zekâ teknolojilerine adım atıyor. Açıklamalara göre dev zincir, dünyanın en büyük bilişim teknolojileri şirketlerinden biri olan IBM ile ortaklık kurdu. 

Bu ortaklık sonucunda McDonald’s, genellikle ABD’de yaygın olan ‘drive-thru’ yani ‘araca servis’ yapan bazı restoranlarında yapay zeka teknolojisini kullanacak.

CNBC’nin haberine göre McDonald’s CEO’su Chris Kempczinski çarşamba günü yaptığı açıklamalarda, “Bence yapay zekâ destekli müşteri hizmetleri ve ses tanıma oluşturmak için IBM en uygun şirkettir. Bu yüzden onlarla ortaklık kurma kararı aldık” ifadelerini kullandı.

Dev şirket zaten 2019 yılında Apprente isimli bir yapay zekâ teknolojisi girişimi satın almıştı. IBM ile kurulan ortaklık da bu teknolojiye destek vermek için kullanılacak. Ayrıca, geçtiğimiz yaz Siri benzeri Apprente teknolojisi Chicago’da denenmişti. Sonuçlarda ise yapay zekânın siparişlerin %80’inini başarılı bir şekilde alabildiği ortaya çıkmıştı. Uzmanlar şirketin bu hamlesini, ‘otomatik sipariş’e yaptığı büyük yatırımların bir parçası olarak tanımlıyor. 

Yine de birçok insan bu hareketin, özellikle de yapay zekâ destekli yazılımlarla iletişim kurmada yaşanan hayal kırıklıkları sebebiyle gereksiz olduğunu ve müşterilere zor zamanlar yaşatacağını düşünüyor. Buna ek olarak geçimini burada sağlayan insanların da işlerini yapay zekâya kaptırmasının oldukça endişe verici olduğunu belirtiyorlar.

Bu yüzden yapay zekânın sinirli veya hoşnutsuz müşterilerle nasıl anlaşabileceği, olağanüstü durumlara ayak uydurup uyduramayacağı oldukça belirsiz.Kaynak link