• YARIM ALTIN
  6.290,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9919
  % 0,23
 • € EURO
  31,2252
  % -0,16
 • £ POUND
  36,3918
  % -0,22
 • ¥ YUAN
  4,0449
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3147
  % 0,57
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Kripto Para Haberleri – (20.10.2023)

Kripto Para Haberleri – (20.10.2023)


Ripple’da Suçlamalar Reddedildi

SEC, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucu ortağı Chris Larsen’e karşı, yasadışı menkul kıymet satışlarına katılımlarından sorumlu olup olmadıklarına ilişkin davayı reddedeceğini söyledi. Ripple Labs Baş Hukuk Sorumlusu Stuart Alderoty, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından devam eden bir davada yöneticilerine yönelik tüm suçlamaların reddedilmesini kutladı. Ardından X’te (eski adıyla Twitter) yaptığı açıklamada “SEC, Brad ve Chris’in peşine düşerek ciddi bir hata yaptı ve şimdi teslim oldular. Yöneticilerimize yönelik tüm suçlamaları reddettiler. Bu bir anlaşma değil. Bu, SEC’in teslimiyetidir. ” dedi. XRP, haber üzerine %3,7 artışla 0,51 dolara yükseldi.

Fransa Dijital Parası için Ripple’dan Destek Alabilir

Banque de France’ın referanslarıyla desteklenen Fransa’nın dijital euro için XRP’yi kullanılabileceği konuşuluyor. Daha önce Butan ve Karadağ, CBDC için Ripple ile iş birliği yapmıştı. Butan’ın merkez bankası olan Kraliyet Para Otoritesi (RMA), resmi para biriminin dijital bir versiyonunu başlatmak, dijital ve sınır ötesi ödemeleri geliştirmek ve finansal katılım çabalarını genişletmek için 2021 yılında Ripple ile ortaklık kurmuştu. Bu yılın başlarında da Karadağ Merkez Bankası da CBDC’si için bir strateji geliştirmek üzere Ripple ile işbirliği yaptı.

FTX, Binance Hisselerini Geri Almak için Müşteri Fonlarını Kullandı

Çarşamba günü yapılan bir duruşmada, iflas eden kripto borsası FTX’in, rakip borsa Binance’te bulunan hisselerinin tamamını geri satın almak için müşteri fonlarını kullandığı ortaya çıktı. Binance CEO’su CZ, 2022 yılında yaptığı bir açıklamada, geri alımın bir parçası olarak şirketin 2.1 milyar doların üzerinde BUSD stablecoin’i ve FTT token’larını aldığını söyledi.

Morgan Stanley,”Kripto Kışı Geçmişte Kalabilir” Dedi

Morgan Stanley tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, döngüsel olarak gerçekleşen ve “kripto kışı” olarak adlandırılan ayı piyasasının sona eriyor olabileceğinden bahsediliyor. Morgan Stanley Direktörü Denny Galindo, “Mevcut verilere dayanarak, işaretler kripto kışının geçmişte kalmış olabileceğini ve kripto baharının muhtemelen ufukta olduğunu gösteriyor.” diye açıklamada bulundu. Yatırım bankası, son zirveden bu yana geçen süre ve düşüşün büyüklüğü de dahil olmak üzere Bitcoin için tarihsel olarak dibi işaret eden çeşitli ölçütleri analiz etti.

BlackRock, Yeni ETF Başvurusunda Şeffaflığın Eksik Olduğunu Söyledi

BlackRock, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunduğu yeni bir Bitcoin ETF başvurusunda, kripto para piyasasının düzensiz ve şeffaf olmadığını söyledi. BlackRock, başvurusunda Bitcoin piyasasının henüz tam olarak olgunlaşmadığını ve bu nedenle yatırımcılar için riskler içerdiğini belirtti. Şirket, piyasanın volatilitesi, düzen eksikliği ve dolandırıcılık riski gibi riskleri vurguladı. BlackRock, bu risklere rağmen Bitcoin ETF’lerinin yatırımcılar için uygun bir yatırım aracı olabileceğine inanıyor. Şirket, Bitcoin ETF’lerinin yatırımcılara kripto para piyasasına erişim sağladığını ve bu piyasadan faydalanma fırsatı sunduğunu belirtti.

Chainalytics, Kripto Paranın Terörizm Finansmanındaki Rolünün Abartıldığını Söyledi

Blockchain analiz firması Chainalytics, medyada dolaşan ve kripto paraların terörizmin finansmanındaki rolünü abartan rapor ve analizleri çürüttü. Teröristlerin operasyonlarını finanse etmek için kripto para kullanmasına ilişkin yanlış söylentileri düzeltmeye yönelik yakın tarihli bir raporda Chainalytics verileri, dijital varlıkların bu faaliyette küçük bir rol oynadığını ortaya çıkardı.

Kaynak: ICRYPEX