• YARIM ALTIN
  7.214,00
  % 5,18
 • AMERIKAN DOLARI
  31,5744
  % 0,66
 • € EURO
  34,3379
  % 0,83
 • £ POUND
  40,1535
  % 1,00
 • ¥ YUAN
  4,3834
  % 0,57
 • РУБ RUBLE
  0,3460
  % 0,91
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

İnfo Yatırım Haftalık Makro Bülten

İnfo Yatırım Haftalık Makro Bülten


Haftalık Gelişmeler

Moody’s Türkiye Değerlendirmesini Yayımladı

2023’ün Aralık ayında S&P’nin takviminde olmamasına rağmen Türkiye’nin not görünümünü yukarı yönlü revize etmesi ile 15 Aralık’ta Moody’s’in Türkiye değerlendirmesine ilişkin beklentiler artmıştı. Fakat Moody’s Türkiye raporu yayımlamayarak piyasaları ters köşeye yatırmış ve ‘izleme’ mesajı vermişti. Kredi derecelendirme kuruluşları arasında 2024 yılında Türkiye beklentisi yayımlayacak ilk kurum olarak da Moody’s açıklanmıştı. Moody’s 12 Ocak’ta bu sefer sürprize mahal vermedi. Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu “B3” olarak teyit ederken, not görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çevirdi. Görünümün pozitife çekilmesindeki temel nedeninin para politikasındaki değişim olduğu belirtildi. Bu politikaların, çok yüksek seyreden enflasyonu sürdürülebilir seviyeye indirme ihtimalini artırdığı ifade edildi. B3 olarak teyit edilen not ise S&P ve Fitch’in altında kalmaya devam etti.

ABD’de piyasalar Martin Luther King Jr. günü nedeniyle yarın kapalı olacak. Tabir-i caizse yurt içi piyasalar da kendi dinamiklerine göre hareket edecek. Moody’s’in kararı genele yayılan bir katalist etkisi endekste yaratabilir. CDS’lerdeki geri çekilmenin devam etmesi ve ekonomi yönetiminin yaptığı açıklamaların rakamlara sirayet etmesi ile sadece not görünümü değil 2024 yılında kredi derecelendirme kuruluşlarından Türkiye’ye ilişkin not artırımları da görebiliriz.

Euro Bölgesi’nde TÜFE Verisi Açıklanacak

Euro Bölgesi’nde önümüzdeki hafta gelecek TÜFE verisinin yıllık bazda yükselmesi bekleniyor. Bu hafta gelen ABD’de TÜFE’nin yıllık bazda yukarı yönlü gitmesi ile gözler Euro Bölgesi’ne çevrilmişken gıda fiyatlarındaki yukar yönlü seyir ve Kızıldeniz’deki karmaşıklık nedeniyle manşet enflasyonun yükselmesi bekleniyor. Gıda ve enerji hariç enflasyonda ise geri çekilme beklentisi mevcut.

Önümüzdeki hafta Euro Bölgesi’nde ECB toplantı tutanakları da yayımlanacak. ECB Başkanı Lagarde’nin mesajları global piyasalarda kısmi de olsa yön arayışında etkili olacaktır. Lagarde, bu hafta çok konuşulacak açıklamalara imza atmıştı. ECB Başkanı ABD eski Başkanı Trump’ın yeniden başkan seçilmesinin Avrupa için bir tehdit oluşturabileceğini ifade etmişti.

Kaynak: İnfo Yatırım