• YARIM ALTIN
  3.844,00
  % 0,03
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8126
  % 0,03
 • € EURO
  20,4350
  % -0,32
 • £ POUND
  23,3051
  % -0,26
 • ¥ YUAN
  2,7737
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,2708
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  435981,469
  % 0,78
 • BIST 100
  %

İcra ve İflas Yasası kabul edildi

İcra ve İflas Yasası kabul edildi

İflas tasfiyesinin daha etkin yürütülebilmesi, konkordato kurumunun daha işlevsel hale getirilmesine ilişkin kanun teklifi Meclis’te kabul edildi.

Kanun teklifi 19 maddeden oluşuyordu. İcra ve İflas Kanunu’nun konkordatoya ilişkin hükümleri revize edildi. Üç yıllık uygulamanın takibi sonucunda tespit edilen bazı sorunların çözümüne yönelik düzenlemeler yapıldı.

Kanunla konkordato süreci iflasla sonuçlandığı takdirde, iflas kararını veren mahkeme, tasfiyenin basit veya adi tasfiye usulüne göre yapılmasına ve gerektiğinde adi tasfiyenin komiserler tarafından yerine getirilmesine karar verecek.

Düzenlemede, iflas memurlarına yönelik atama, eğitim ve denetim sistemi getirililiyor. İflas İdare Memurları, bilirkişilik bölge kurulları tarafından oluşturulan iflas idare memurları listesinden seçilecek. Seçilen iflas idare memurlarından birinin yeminli mali müşavir veya serbest muhasebeci mali müşavir, birinin ise hukukçu olması zorunlu olacak.

Ayrıca iflas aşaması bakımından ticari ve ekonomik bütünlük arz eden ya da bir bütün halinde satıldığı takdirde daha yüksek gelir elde edileceği anlaşılan mal ve hakları bünyesinde bulunduran işletmelerin bir bütün olarak satılması öngörülüyor.

Emlak Vergisi Kanununda da değişikliğe gidiliyor. Tapu müdürlükleri, alım satım işlemlerinde emlak vergi değeri ile emlak vergisi borcunu ilgili belediyesi tarafından sağlanan sistem üzerinden elektronik ortamda sorgulayacak.

Miras, mahkeme kararı, cebri icra, kamulaştırma halleri ile özel kanunlarda öngörülen diğer haller hariç emlak vergisi borcu bulunan bina ve arazinin devri yapılmayacak.

Belediyeler bu konudaki elektronik alt yapılarını 1 Ocak 2023’e kadar kurarak ilgili tapu müdürlüklerinin kullanımına açacaklar.

Kaynak : http://www.cnnturk.com/video/ekonomi/icra-ve-iflas-yasasi-kabul-edildi