• YARIM ALTIN
  4.028,00
  % 0,99
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1228
  % 0,15
 • € EURO
  20,7878
  % 0,62
 • £ POUND
  23,6980
  % 0,63
 • ¥ YUAN
  2,7821
  % 0,32
 • РУБ RUBLE
  0,2499
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  522641,328
  % 1,23
 • BIST 100
  %

Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım

Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım


BIST100 Günlük Yorum

Güne hafif pozitif başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde kısmen dar bantta dalgalanırken günü %0,08 yükselişle 1.398’den tamamladı. Yurtdışı majör borsalar haftanın son gününü yataya yakın hafif eksiyle kapatırken, BIST yurtdışına paralel hareket etti. Global risk alma iştahındaki zayıf seyir devam ederken, ABD’den gelen zayıf tarım dışı istihdam verisi ve ABD borçlanma limiti konusunda Aralık ayına kadar anlaşma sağlanması sonrası başta ABD borsaları olmak üzere tepki yükselişleri devam edebilir. VIX endeksinin 19 seviyesi altına gerilemesi de şuan bu beklentiyi destekliyor. VIX endeksi 20 seviyesi altında kaldıkça ABD borsalarında volatilitenin düştüğüne ve güçlü satış yaşanma riskinin zayıfladığına işaret edecek.

BIST’in kısa vadede yurtdışına paralel hareket etmesi beklenirken, yurtdışı borsalarda tepki yükselişi eğilimi devam ettikçe BIST’te de düşük momentumla da olsa tepki yükselişinin devam etmesi beklenir. Ancak, kısa vadede hem yurtdışı borsalarda hem de BIST’te yükselişlerin tepki olarak kalabileceğini ve belli seviyelerde yükselişlerin tekrar satış fırsatı olarak değerlendirileceğini düşünüyoruz.

Çin’e yönelik büyüme beklentilerin zayıflaması ve büyük merkez bankalarının yakın zamanda para politikasında sıkılaşma adımları atmaya başlayacağı beklentileri, global risk alma iştahının zayıf seyretmesine neden olacaktır. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere yaşanan enerji krizinin devam etmesi de risk iştahının zayıf kalmasını sağlayabilir. Bugün yurtiçinde ödemeler dengesi (Piyasa beklentisi: $235mn cari açık, Şeker Yatırım beklentisi: $400mn cari açık) ve işgücü piyasası istatistikleri takip edilecek. BIST’in Cuma kapanışına göre göre ABD ve Almanya vadelileri hafif negatif seyir izlerken, Asya borsaları yeni haftaya genel olarak alıcılı başladı. Endeksin güne yataya yakın hafif negatif eğilimle başlaması beklenirken, endekste geri çekilmeler yaşansa da düşük momentumla da olsa tepki yükselişi eğiliminin devam etmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi