• YARIM ALTIN
  3.761,00
  % -0,94
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8383
  % 0,10
 • € EURO
  20,3282
  % -1,12
 • £ POUND
  22,7007
  % -1,55
 • ¥ YUAN
  2,7782
  % -0,53
 • РУБ RUBLE
  0,2667
  % -0,70
 • BITCOIN/TL
  440427,163
  % -0,76
 • BIST 100
  %

Gram altında tempo ve ötesi var

Gram altında tempo ve ötesi var


Gram Altın: Tempo ve ötesi

Gram altın adeta yokuş aşağı giderken “ani fren” sonucu yükseliş trendine geri dönmesi şaşırtıcı olmamalıdır.

Bakışımıza göre her yükseliş ve düşüşün matematiksel sebebi vardır. Bu çerçeve içine sığarak hareket tarzımızı esnek ve daha güçlü kılmaya çalışıyoruz. Aynı gerçeği farklı matematiksel araçlarla açıklarken bazen basite indirgemekte zorlansak da doğrulayıcı piyasa hamlelerini görmek “daha fazlası olabilir mi ?” beklentisini araştırmaya itmektedir. Bir başka deyişle, piyasa anormalliklerinin sonucu hepimizin kayıp kazanç denklemi üzerinden yeni kurgular geliştirmesine sebep oluyor ama çoğunluğun yaptığı eskiyi tekrar eden bakışı korumak oluyor. Bundan kurtularak piyasa bakışımızı daha onarımcı, iyileştirici hale getirebilmeliyiz.

Son 6-8 günden yaşanmış olanlar ilginçti: 24 günlük ortalama düşüş eğilimindeyken, 48 günlük ortalama yükselişteyken ve 72 günlük ortalama yataya dönmeye yakınken sürpriz (!) yükseliş görmeye başlıyoruz. Hatta 6 günlük yükselişin hızı pozitif iken, hızın hızı da oldukça pozitif idi. Neler oluyor? Bir duyum, bir algoritma veya kurallar silsilesi? Hangi kural kitabına göre hareket olduysa oldu: önemli olan bir tetikleme mekanizması bir harekete geçirici faktör “kural işleyince” devreye girmiştir.

Bu kuralın benzeri tekrarlandığı sürece aynısını bekleyebilir miyiz? Hayır çünkü o kural işleyen dek oluşan piyasa alt yapısı birkaç sayısal parametrenin eş zamanlı olarak “istenen koşulları” sağlamasıyla çalışmıştır. Bunun tekrar edebilmesinin ihtimali nedir? Yüzde kaç? Sayısal oran veremiyor muyuz? Sezgiler mi devreye girsin ve yine kayıpların muhasebesi yapılsın? Bizce grafikler, kural kitabı oluşturmak amaçlı analiz edilmelidir. Bu kitap da geçmişteki bahsedilmemişler kuralları içermelidir: teknik analizin zayıf kalacağı teknik sahaya girdikçe daha istikrarlı olunacağı açıktır.

Model doğrulama vakası vererek yazıyı gereksizce uzatmayalım zaten düzenli boğa eğilimine işaret ettiğimizi matematik model üzerinden sürekli aktardığımız geçmiş yazılar dizisi arşivde vardır.

Simülasyon: son 5 yılın öğrettikleri ve işaret ettikleri

– geçmiş ivmelendikçe, hız kazanmanın ötesine geçtikçe iştah kesilmemektedir

– hatta algoritmalardan gelen sinyal dizisi pozitif kaldıkça çarpımsal etki sonucu boğa etkisi katlanmaktadır

– biriken enerji veya algoritmik sinyal dizisi gücü 2021 sonbahar haftalarından beri düzenli kuvvetlenmektedir

Bu sayısal olumluluk hali daha ufak kesintilerle geleceğin katlanabilir olduğunu anlamaya katlanılabilir şekilde basitçe anlatmaktadır.

Kurumsal hedeflere uygun tanımlı haber mektupları için temasa geçebilirsiniz.