• YARIM ALTIN
  3.841,00
  % -0,03
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8114
  % 0,02
 • € EURO
  20,4358
  % -0,31
 • £ POUND
  23,3129
  % -0,24
 • ¥ YUAN
  2,7745
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,2708
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  435918,571
  % 0,57
 • BIST 100
  %

G20 Liderler Zirvesi Roma’da başladı

G20 Liderler Zirvesi Roma’da başladı


G20 Dönem Başkanı İtalya’nın, Roma’daki Nuvola Kongre Merkezi’nde düzenlediği G20 Liderler Zirvesi’nin açılışı, ev sahibi İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin konuklarını karşılamasıyla yapıldı.

Draghi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu konuklarını tek tek kapıda karşıladı. 

G20 Dönem Başkanı İtalya’nın Başbakanı Mario Draghi, toplantı öncesi zirvenin gerçekleştirildiği Nuvola Kongre Merkezi’nde karşıladığı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile tokalaşarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

AİLE FOTOĞRAFI ÇEKTİRDİLER

Resmi karşılama töreni sonrasında aile fotoğrafı çekimi gerçekleştirildi. 

DİKKAT ÇEKEN ANLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aile fotoğrafı çekimi öncesinde ABD Başkanı Joe Biden ile tokalaştı. Covid-19 salgını sonrası ilk kez yüz yüze gerçekleştirilen zirvede, liderler sağlık çalışanlarıyla da fotoğraf çektirdi, özverili çalışmalarından dolayı sağlık çalışanlarını alkışladı.

Fotoğraf çekiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın solunda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sağında ise Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah yer aldı. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zirveye katılan ABD Başkanı Biden, İngiltere Başbakanı Johnson ve Almanya Başbakanı Merkel’le sohbet ettiği anların fotoğraflarını paylaştı. 

Liderler, daha sonra “Küresel ekonomi ve küresel sağlık” temalı birinci çalışma oturumuna geçti.

Zirvede, salgın döneminde ekonomik toparlanma, aşılama kampanyası ve salgın döneminde sağlığa ilişkin öne çıkan gelişmeler ele alınacak.

ERDOĞAN’DAN İKİLİ GÖRÜŞMELER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve kapsamında art arda bazı ikili görüşmeler yaptı.

Erdoğan, İtalya Başbakanı Mario Draghi, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile bir araya geldi.Kaynak link