• YARIM ALTIN
  3.212,00
  % 0,46
 • AMERIKAN DOLARI
  18,4732
  % -0,04
 • € EURO
  17,8681
  % 0,69
 • £ POUND
  20,0321
  % 1,31
 • ¥ YUAN
  2,5809
  % -0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3146
  % -0,41
 • BITCOIN/TL
  371680,508
  % 7,25
 • BIST 100
  %

Fed Tutanakları Yorumu / Tera Yatırım

Fed Tutanakları Yorumu / Tera Yatırım


Fed: Tutanaklar varlık alımları ve ekonominin seyrine ilişkin ayrışmayı gösteriyor…

FOMC’nin 15-16 Haziran tutanaklarının ana hatlarına bakacak olursak;

• İpotek tahvilleri üzerinde anlaşmazlık: Birçok katılımcı, konut piyasalarındaki değerleme baskıları ışığında bu alımların hızını Hazine alımlarından daha hızlı veya daha erken azaltmanın faydalarını gördü. Ancak diğer bazı katılımcılar, Hazine ve MBS alımlarının hızının orantılı olarak azaltılmasının tercih edilir olduğu yorumunu yaptı.

• Varlık alımlarına ilişkin tartışma: Gelecek toplantılarda, katılımcılar ekonominin Komite’nin hedeflerine yönelik ilerlemesini değerlendirmeye devam etme ve varlık alımlarının yolunu ve bileşimini ayarlama planlarını tartışmaya başlama konusunda anlaştılar. Ayrıca katılımcılar, satın almaların hızını azaltmak için duyurudan çok önce bildirimde bulunma niyetlerini yinelediler.

• Ekonomik faaliyet ve enflasyon üzerine: Genel olarak ekonomik faaliyet görünümüne yönelik riskleri genel olarak dengeli görmelerine rağmen, katılımcıların önemli bir çoğunluğu, arz kesintileri ve işgücü kıtlıklarının daha uzun süre devam edebileceği ve fiyatlar ve ücretler üzerinde halihazırda varsayıldığından daha büyük veya daha kalıcı etkiler daha uzun süre devam edebileceği endişeleri nedeniyle enflasyon tahminlerine yönelik risklerin yukarı yönlü olduğuna karar verdi. Birkaç katılımcı, yüksek enflasyon okumalarının devam etmesi halinde uzun vadeli enflasyon beklentilerinin uygun olmayan seviyelere yükselebileceğine dair endişelerini dile getirdi.

• Finansal koşullar hakkında: Katılımcılar, genel finansal koşulların, kısmen ekonomiye uygun desteği sağlamaya devam eden para politikasının duruşunu yansıtan, son derece destekleyici kaldığını kaydetti. Ancak birçok katılımcı, düşük faiz oranlarının konut fiyatlarının yükselmesine katkıda bulunduğunu ve konut piyasalarındaki değerleme baskılarının finansal istikrar riskleri oluşturabileceğini vurguladı.

Tutanaklar, üyelerin ekonomik toparlanma ve enflasyon konusundan emin olmadıklarını ve çift yönlü riskleri değerlendirdiklerini gösteriyor. Bu noktada, Banka henüz tapering noktasında resmi bir adım atmaktan çok, tapering olasılığını değerlendirme aşamasında. Yani, güncel konum şu anda varlık alımlarını azaltmayı tartışmak, hatta alımların azaltılmasını tartışmayı da tartışmak. Fed, bunun öncesinde iletişimi kurarak bir hazırlık aşaması oluşturacaktır. Dolayısıyla, ilk varlık alımı azaltımı sinyal verildikten sonra yapılacak. Enflasyon, halen takvimin öne çekilmesi konusunda risk oluşturuyor. Nitekim küresel emtia fiyatları konusunda, bugün de arzı sıkıntıya sokacak bazı haber ayrıntıları izlendi. Mortgage tabanlı tahvillerin hızlı bir şekilde geri çekilmesi konusunda da, pratikte tapering konusuna aksiyon zemini oluşturacak bir ayrıntı.

Enflasyon konusunda, elbette piyasanın bugün getiri eğrisine yaptığı fiyatlama kafa karıştırır nitelikte. Ancak doların durumu ve tahvil getiri eğrisinin durumu arasında bir uyumsuzluk var. Korelasyon yok, bu durumun süreklilik arz etmesi ise beklenmez. Enflasyon baskısının yukarı doğru kayma eğilimini sürdürmesi, verim eğrisinin uzun tarafını da sola kaydırma potansiyeli taşır ve piyasanın asıl zorlanacağı safha burası olacaktır. Dolayısıyla 10 yıllık ve 30 yıllık faizlerin seyri önemli. Tutanaklar, ekstra bir şahinlik eklemiyor, ancak ağırlık merkezinin yeni gelişmelerle şahinler lehine kayma ihtimali var. Ancak, enflasyon geçici mi kalıcı mı, işte bu konuya yeni bir açıklık getirmiyor. Şimdilik Fed de bizim gibi izlemede.

Kaynak: Tera Yatırım