• YARIM ALTIN
  6.287,00
  % 0,46
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9162
  % 0,04
 • € EURO
  31,5549
  % 0,09
 • £ POUND
  36,6610
  % 0,14
 • ¥ YUAN
  4,0489
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,3213
  % 0,03
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Enflasyon ve piyasalar arasındaki güçlü bağ

Enflasyon ve piyasalar arasındaki güçlü bağ

Geçtiğimiz hafta enflasyon endişeleri gündemdeydi. ABD’nin son enflasyon raporu ise ekonomik toparlanma sürecinde beklenen bir şekilde geldi. Pandemi sürecinde düşüşe geçen sektörlerde dramatik bir enflasyon yükselişi görüldü. Bu nedenle ABD Merkez Bankası’nın (FED) ekonomik politikaları yakın zamanda sıkılaştırma ihtimalinin uzak olduğu düşünüldü ve piyasalar bir miktar sakinleşti.

Bu yorum ise ekonomi politikalarında sıkılaşma beklentilerini yeniden gündeme getirdi. Yine de Financial Times’ın haberine göre yatırımcıların savaş baltalarını kuşanması için erken. Enflasyon verileri halen yüksek volatilite gösteriyor ve emtia fiyatları ya da yeniden açılma kaynaklı yükseliş görülme ihtimali yüksek.

Ancak borsagundem.com’un derlemesine göre enflasyon korkuları nisan ayı sonunda ağır bastı. Piyasalar ise o dönemden bu yana enflasyon beklentilerinde olduğu gibi yatay ilerliyor. Piyasalar da enflasyon da başa baş gidiyor ve bir noktada beraberliğin bozulacağı an yaşanacak.

Emlak balonu

Financial Times’ın haberine göre son dönemde emlak fiyatlarında görülen yükseliş arz ve talep dengesi arasında hafif bir bozulmaya işaret ediyor olabilir. Ya da bu durum emlak piyasasına spekülatif aşırılığın sızdığının işareti olabilir. Eğer ikinci seçenek doğruysa, bu durum olduka kötü sonuçlar doğuracak.

Bu durum pandemi nedeniyle şehirden kaçmak isteyenlerin yazlık satın almasından da kaynaklanıyor olabilir. Ancak %14 pazarın oldukça büyük bir bölümüne işaret ediyor. Bir önceki emlak balonunun zirvesinde oturum amacı dışında satın alınan emlakların oranı %15’e ulaşmıştı. Eğer bu iki veri seti birbirine denkse, emlak piyasası şimdi balon alanında. Yine de emlak alıcıları 2005 yılına kıyasla daha az miktarda kaldıraç kullanıyor.

Aynı zamanda şimdi gördüğümüz tüm ekonomik veriler gibi, bu alanda da pandemi nedeniyle bazı anomalilerin görülme ihtimali yüksek. Mortgage başvuruları ve ev satışları da son dönemde düşüş göstermeye başladı. Emlak fiyatlarında da bu gelişmelerle birlikte düşüş görülmesi bekleniyor.

 

 

 

Kaynak : https://www.borsagundem.com/haber/enflasyon-ve-piyasalar-arasindaki-guclu-bag/1574542