• YARIM ALTIN
  4.027,00
  % 0,99
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1142
  % -0,02
 • € EURO
  20,7358
  % -0,01
 • £ POUND
  23,6990
  % 0,63
 • ¥ YUAN
  2,7808
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,2507
  % 0,51
 • BITCOIN/TL
  522807,604
  % 1,16
 • BIST 100
  %

Çevreyi kirleten bedelini ödeyecek

Çevreyi kirleten bedelini ödeyecek


TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, “çevre suçu” diye bir suç öngördüklerini belirterek “Kirleten bedelini öder. İklimden zarar görenler de hayat haklarının ihlali gerekçesiyle dava açabilir” dedi.

Türkiye gazetesinden Ebru Karatosun’un haberine göre; iklim değişikliğiyle ilgili hazırladığı hukuki ve cezai sorumluluğa ilişkin rapor, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) kabul edilen TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, yeni dönemde atılacak adımları değerlendirdi.

Altunyaldız şunları söyledi:

“Ülkemizin yeşil devrimde önemli bir aktör olacağını pozisyonladığımız zaman, iklim kanununda bu alanda önemli düzenlemeler olmasını bekliyoruz. Endüstriler ve bakanlıklar başta olmak üzere kimin neyin ne kadar yapması gerektiğine dair hususlar düzenlenmelidir. Bizim raporumuzda çok net bir ifade var; ‘kirleten öder’ diye. Dolayısıyla evet, kim kirletiyorsa, kim zarar veriyorsa bunun bedeli neyse öder.

Raporda, ‘çevre suçu’ diye bir suç öngörüyor. Eğer, ‘Çevre suçuna ilişkin bir fiil varsa sorumlu mutlaka bu fiili işleyen kişidir’ diyor. Hem küresel anlamda hem ülke bazında izleme ve takip sistemlerinin kurulmasını da öneriyoruz. Ülkelerin gerekli düzenlemeleri yapması durumunda çevre kirliliğinden zarar gören bir vatandaş hayat hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle dava açabilecek. Şu anda bile yerel mevzuatların eksik olduğu bir düzende bile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne dayanarak farklı ülkelerde davalar açılmaya başlandı. Vatandaş, sorumlu kimse kamu idareleri veya bakanlıklardan tazminat isteyebilecek ya da zararın giderilmesini talep edebilecek. İklim kanunu ve bir de stratejik eylem planıyla ilgili çalışmalar yapacağız.”Kaynak link