• YARIM ALTIN
  4.012,00
  % -0,54
 • AMERIKAN DOLARI
  19,0676
  % 0,19
 • € EURO
  20,5330
  % -0,55
 • £ POUND
  23,3612
  % -0,52
 • ¥ YUAN
  2,7772
  % -0,51
 • РУБ RUBLE
  0,2474
  % -1,21
 • BITCOIN/TL
  531201,252
  % -1,75
 • BIST 100
  %

Büyükada’da polis zabıta gerilimi

Büyükada’da polis zabıta gerilimi


Büyükada’da bulunan Şehir Hatları Vapur İskelesi’nde TÜGVA Adalar İlçesi Temsilciliği’nin İBB tarafından tahliye edilmek istenmesi üzerine polis ile zabıta ekipleri arasında gerginlik çıktı. TÜGVA yetkilileri kira sözleşmesinin İBB tarafından usulsüz olarak tek taraflı bozulduğunu iddia etti. İBB ise binanın tahliyesi için ellerinde mahkeme kararı olduğunu açıkladı. Çevik Kuvvet tarafından binaya giriş çıkışlar yasaklandı. 

Binaya giriş çıkışlar yasaklandı
 

Çevik Kuvvet tarafından binaya giriş çıkışlar yasaklandı. Daha önce BELTUR’un işlettiği, Büyükada Şehir Hatları Vapur İskelesi üzerinde bulunan ve işletmesi 2018 yılında 10 yıllığına İBB tarafından TÜGVA’ya verilen kafeterya, İBB’nin açmış olduğu davayı kazanmasının ardından tahliye edilmek istendi. Polis ile İBB zabıta ekipleri ve bazı vatandaşlar arasında arbede yaşandı.

İBB: Mahkeme kararı var

İBB tarafından konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, “Büyükada iskelesi tahliye süreci başladı. Büyükada İskelesinin üst katının tahliyesine ilişkin hiçbir hukuki engel kalmadı. Mahkeme kararının uygulanması için tahliye süreci başladı. İstanbul 2. İdare Mahkemesinin 28 Mayıs 2021 tarihli, 2021-158 numaralı kararı ve İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Onuncu İdare Dava Dairesinin 2021-765 itiraz Numaralı, 06.07.2021 tarihli kararları ile Büyükada İskelesinin kesin olarak tahliyesine karar verildi. Hukuki sürecin İBB lehine tamamlanmasının ardından tahliye işlemine başlandı.” denildi. 

TÜGVA’dan yapılan konuya ilişkin yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi özel hukuka tabi sözleşmemizi haksız bir şekilde tek taraflı olarak feshettiğini beyan etmiş ve bu haksız feshin tarafımızca kabul edilmemesi akabinde kaymakamlıktan tahliyemizi talep etmiştir. Kira sözleşmemizin devam ettiğine ilişkin açtığımız tespit davası sürecinin devam etmesi ve konuya ilişkin verilmiş bir mahkeme kararı olmaması nedeniyle kaymakamlık ve valilik İBB’nin bu talebini reddetmiştir. İBB bu kararı tanımayarak, yetkisiz zabıta kuvvetlerinin kaba kuvvetini kullanarak eşyalarımızı, hangi eşyaları götürüldüğüne ilişkin herhangi bir kayıt dahi tutulmadan, zorla binamızdan gasp etmiş ve bina dışına çıkarmıştır. Zabıta görevlileri sabah saatlerinden itibaren ilçe binamızın içinde, binadan çıkmamız halinde kalan eşyalarınızı da götürmek amacıyla takriben 30-40 kişilik bir ekiple, vardiyalı bir şekilde nöbet tutmaya (saat 23.00 itibarıyla) devam etmektedir. Konuya ilişkin hukuki süreç başlatılmış ve halen devam etmektedir. Biz Türkiye Gençlik Vakfı olarak hukukun üstünlüğüne inancımız gereği, şeffaflık prensibi içinde, yasa ve usule uygun şekilde ülkemizin gençleri için çalışmaya devam edeceğiz”

Kaftancıoğlu: TÜGVA’nın polisleri içeriye girmiş, kimden koruyorlar?

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu Büyükada’da tahliyeye ilişkin olarak “TÜGVA’nın polisleri içeriye girmiş, kimden koruyorlar. Hiç canımızı sıkmayacağız. Halkın yanında CHP var. Halkın hakları için her türlü mücadeleyi CHP’li belediyeleri var. Yargı kararı var. Yaralanan arkadaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum.”  açıklamasını yaptı.

CHP’li Eren Erdem ise şu paylaşımları yaptı: 

“Büyükada hadisesinde yaşananlar, bu düzenin örneği… Emniyet, yasaları ve mahkeme kararlarını korumakla yükümlüyken; “emir aldık” diyerek, mahkeme kararına karşı direnenleri koruyor. Ve kararın infazını engelliyor. O emri kim verdi? İstanbul Emniyet Genel Müdürü mü?

“Büyükada’daki emniyet güçlerine; ‘İBB zabıtasına mahkeme kararının infazını yaptırmayacaksınız’ emrini kim verdi?”

Büyükada’daki emniyet güçlerine; ‘İBB zabıtasına mahkeme kararının infazını yaptırmayacaksınız’ emrini kim verdi? İstanbul polisinden sorumlu olan, il emniyet müdürü ve ilçenin kaymakamlığıdır. Polislere verilen talimat; yasadışıdır. Şu an orada, Emniyet eliyle suç işleniyor. Yarın, ilçe Kaymakamı dahil, mahkeme kararına ve kanunlara alenen muhalefet eden, açıkça İBB zabıtasını darp ederek, belindeki devlet malı olan silahı; yasadışı bir faaliyette kullananlar hakkında suç duyurusunda bulunacağım…”

İBB Sözcüsü Murat Ongun, TÜGVA’nın ismini vermeden yaptığı paylaşımda mahkeme kararı olduğunu buna rağmen tahliye işlemi yapılamadığını belirterek, “Bunu yapan tüm kişi ve kurumlar hakkında hukuki süreç başlatılacaktır” dedi.

Ada Gazetesi, İBB ve Adalar Belediyesi zabıtaları tarafından boşaltılmak istenen kafeteryada zabıta ekipleri ile TÜGVA yetkilileri arasında tartışma çıktığını aktarmıştı. Olay yerine polis çağırıldığı; polis ile İBB zabıtaları arasında çıkan arbedede polise fiziki müdahalede bulunduğu gerekçesiyle İBB Zabıta Müdürü’nün göz altına alındığı ifade edilmişti. 4 saat göz altında kalan müdür ifadesi alındıktan sonra tahliye edildiği de aktarılan bilgiler arasındaydı.

İBB Sözcüsü Murat Ongun ise kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda TÜGVA’nın imini anmadan, “Bir vakıf, Büyükada Vapur İskelesi’ni, mahkemenin kesin kararına rağmen boşaltmadı, tahliye ise engelleniyor” diye yazdı. Ongun, “Yasaya rağmen bir vakfın İBB’ye karşı savunulması idari usullere aykırı, görülmemiş bir olaydır. Bunu yapan tüm kişi ve kurumlar hakkında hukuki süreç başlatılacaktır” ifadelerini kullandı.Kaynak link