• YARIM ALTIN
  3.494,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6644
  % 0,06
 • € EURO
  19,6962
  % -0,14
 • £ POUND
  22,8289
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  2,6795
  % 0,05
 • РУБ RUBLE
  0,2980
  % -0,47
 • BITCOIN/TL
  321001,675
  % 2,05
 • BIST 100
  %

Bireysel yatırımcı dipten alım fırsatını fonlarda buluyor

Bireysel yatırımcı dipten alım fırsatını fonlarda buluyor

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Amatör yatırımcılardan bu yıl borsa yatırım fonlarına (ETF) rekor seviyelerde ilgi görüldü. Bu durum ise bireysel yatırımcıların sosyal medya mecraları üzerinden organize olarak yükselttiği bireysel hisselerin haricinde, endekslerde düşüşleri engelleme görevi de gördükleri anlamına geldi. ABD’de listelenen hisse ETF’leri 2020 yılında toplamda 249 milyar dolarlık yatırım çekti.

ETF’lere yönelen yatırımlar ABD hisse endekslerinde geçtiğimiz kasım ayından bu yana görülen sınırlı orandaki geri çekilmeleri de açıkladı. Genellikle %5 oranında hisse piyasası düşüşü yılda üç kez gerçekleşir. Ancak geçtiğimiz yedi ayda herhangi bir geri çekilme görülmedi. Financial Times’ın haberine göre, Bank of America aynı zamanda geçtiğimiz 15 ayda S&P 500 endeksinde %10’luk bir düzeltme de görülmediğini söyledi.

Bu orandaki bir düzeltme ise genellikle yılda en az bir kez görülüyor. Vanda Research Analisti Eric Liu, “hisselerde ani bir düşüş olduğunda, perakende yatırımcıları dipten alım yapmaya geliyor” dedi. Açıklamasının devamında, “insanlar dipten alım yapmak için standart aracı ETF’ler olarak görüyor. Ve son zamanda perakende yatırımcıları en çok ETF’lere yöneliyor” ifadelerini kullandı.

Analistler bu boğa piyasası algısının ömrünün ne kadar süreceğini merak ediyor. Piyasalar oldukça büyük bir ralli gördü ve şimdi yüksek değerlemeler ile rekor fiyat seviyelerinde seyrediyor. borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, gelecek aylarda enflasyon endişelerinin, şirketlerin yükselen maaş ve girdi maliyetlerinin oluşturduğu baskıyla birlikte yoğunlaşması bekleniyor.

Bu para sıfır faiz oranıyla duruyor ve alımların devam edebileceğine işaret ediyor. DataTrek Research’ün kurucu ortaklarından Nicholas Colas, “bireysel yatırımcıların dipten alım yapıp yapmayacağını ve piyasalarda volatilite görülüp görülmeyeceğini merak ediyorsanız, tüm söyleyebileceğimiz bunu yapabilecek nakde sahip oldukları” dedi.

 

 

 

Kaynak : https://www.borsagundem.com/haber/bireysel-yatirimci-dipten-alim-firsatini-fonlarda-buluyor/1576924