• YARIM ALTIN
  6.281,00
  % 0,36
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9387
  % 0,10
 • € EURO
  31,5706
  % 0,05
 • £ POUND
  36,6281
  % 0,07
 • ¥ YUAN
  4,0560
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3240
  % 0,82
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Batan 1,7 milyarlık fonun perde arkası

Batan 1,7 milyarlık fonun perde arkası

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD’nin yatırım fonu neredeyse 500 milyon dolarlık kayıpla karşılaştı. Fonun devasa türev araçları portföyündeki hatalı değerlemeler ise dikkat çekti. Infinity’nin Q Diversified Alpha Fund isimli çeşitlendirilmiş fonunun ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bildirdiği yatırım değerlemelerinin en az üç raporda yanlış ya da piyasa koşullarıyla tutarsız olduğu ortaya çıktı. Morgan Stanley’nin eski direktörlerinden biri ise değerlemelerden birinin matematiksel olarak imkansız olduğunu söyledi.

Fonun yaptığı açıklamaların birinide Infinity neredeyse birbirinin aynısı olan ve aynı dönemde, aynı endekse referans veren iki swap kontratı gerçekleştirdi. Ancak yine de iki işlemden biri diğerinden üç kat fazla getiri sağladı. Bu durum ise analistlere göre oldukça mantıksız. Swap işlemleri, yatırımcıların hisse fiyatları, faiz oranları ya da diğer finansal trendler üzerine tahminleri için kullanılan ve bankalar aracılığıyla gerçekleştirilen işlemlerdir.

Infinity bunun üzerine Velissaris’in işlem yapmasını yasakladı ve idari izne ayırdı. Aynı zamanda önceki değerlemelerini de, yatırımcılara paralarını geri vermeden önce yeniden değerlendiriyor. Infinity ve Wildcat Capital Management’ın sözcüsü, şirketin “SEC ve diğer hükümet kurumlarıyla işbirliği içinde çalıştığını ve yatırımcılara geri verilecek paranın maksimize edilmesi için atılan adımları desteklediklerini” söyledi.

2014 yılında kurulan fon, Infinity Q Capital Management LLC’nin bir parçası. 2020’nin mart ayında, S&P 500’de %12,4 düşüş görülürken %7 getiri sağladı. Bu süreçte fona kuruluşundan beri en yüksek miktarda yatırım yöneldi. Infinity geçtiğimiz yıl 1 milyar doların üzerinde yatırım çekti ve bunda özel sermaye devi TPG’nin kurucu ortaklarından David Bonderman’ın aile ofisi olan Wildcat ile olan ilişkisi de etkili oldu. Infinity’nin websitesinde o dönemde, Infinity Q Capital’ın “David Bonderman’ın aile ofisi tarafından yönetildiği” belirtilmişti.

2020’nin şubat ayında Infinity bir pozisyonda 5,6 milyon dolarlık getiri gösterdi. Ancak o günkü piyasa koşullarına göre, Morgan Stanley’in eski direktörlerinden Peter Carr, bu işlemden elde edilebilecek getirinin en fazla 5,2 milyon dolar olabileceğini söyledi. Carr, “bu getirinin hiçbir açıklaması yok” dedi. 2020’nin mayıs ayında ise fonun birbirinin aynısı olan iki swap işleminin biri 13 milyon dolar getiri sağlarken diğeri 4,1 milyon dolarda kaldı. Carr, “bu getirilerin ikisi de doğru olamaz” ifadesini kullandı.

Carr’a göre kullanılan girdilerden en az bir tanesi hatalıydı. Infinity Russell’da beklenen volatilite için her iki swapta da aynı girdiyi kullanmalıydı. Bu ise swaplardan en az birinin değerlemesinin hatalı olduğunu gösteriyor. Ancak Hecker, “açıklanan örneklerin ikisinde de yazım hataları var ve bunlar daha önce tespit edilerek sorun çözüldü” dedi.

Fon mayıs ayının sonunda yaklaşık 5 milyon dolar kayıp bildirdi. Ancak volatilite oldukça fazla yükselmişti. borsagundem.com’un derlemesine göre, Cboe Volatility Index o ay swap yürürlüğe girdiğinde, şubat ayındaki 16 seviyesinden 37’ye çıktı. Böylelikle Infinity’nin kaybı uzmanlara göre bu rakamın üç katı olmalıydı. Yatırımcılar büyük kayıplar bekliyor. Infinity yakın zamanda sahip olduğu varlıkların 1,2 milyar dolar olduğunu açıkladı. Bu rakam ise 18 Şubat günü açıklanan 1,7 milyar doların yaklaşık %28 altında.

Infinity’nin fonları yatırımcılara 24 Mayıs’a kadar geri vermek için bir plan açıklaması bekleniyor.

 

 

 

Kaynak : https://www.borsagundem.com/haber/batan-17-milyarlik-fonun-perde-arkasi/1565520