• YARIM ALTIN
  3.203,00
  % -0,57
 • AMERIKAN DOLARI
  16,8853
  % -2,70
 • € EURO
  17,8334
  % -2,47
 • £ POUND
  20,8128
  % -2,77
 • ¥ YUAN
  2,5252
  % -2,57
 • РУБ RUBLE
  0,3154
  % -2,88
 • BITCOIN/TL
  358837,543
  % -1,86
 • BIST 100
  %

Ayı – Boğa Eğilim: THYAO

Ayı – Boğa Eğilim: THYAO


Eğilim ekseni: THYAO (güncel model)

THYAO şubat 2021 yazımızdan bu yana %130’a yakın getiri sağladı. Bu gelişim de bir kaldıraçlı piyasa hikayesi idi. Geçmişin parçasından gelen analiz sonucu geleceği oluşturmaya devam etmektedir. Temel olarak 1e 6 (x6) oranında hareketlenme çoğu kez aşağı yönlü gelişebiliyorsa da, arada ayıklanan nadir durumlar vardır ki farklı hikayeleri görmemizi sağlamaktadır. Elbette sektör bazlı dalgalanma üreten haberleri, etkinlikleri de görüyoruz. Ne kadar belirleyici olduğu araştırma konusudur. O konuda yapılacak analizler yeterince derinleşmiş değildir. Birim hamlenin 6 misli hareket üretebilmesi için arada bazı gelişmeler olmalıdır. Bunu da algoritma bazlı analizler üzerinden ortaya dökmeye devam ediyoruz.

Son 5 yıldan gelecek 5 yıla: güçlü boğa eğilimi

Hareketli ortalamalar ne işe yarar? Bir durumun özet hikayesini verirken aslında geçmişe göre gerilim, yükseliş veya gevşeme, düşüş hamlesini de başlatır.  Zaten daha iyi model anlayışları da bu bakışa göre şekillenmektedir. Son 5 yıla bakınca, 10 haftalık ortalamaların hareketlerini belli bir dağılım içinde görebiliyoruz: bu dönemin başlangıç parçasıyla, son parçası içinde görülen 10 haftalık hareketlenmelerden daha baskın olanını aralarda görmemekteyiz. Bir başka deyişle: son 5 yılın önemli zamanı “nispeten zayıf” 10 haftalık ortalamalar üzerinden yazılmıştır. Bu durumu klasik tabirle “fincan – kulp” formasyonu parçası olarak görebiliriz.

Hikayeyi biraz daha sağlam zemine, kayganlığı azalmış olan, çekersek: 43 haftalık ortalama üzerinden de bakabiliriz. Benzer şekil formasyonunu burada daha net görmekteyiz. Zaman penceresinin kenarlarına doğru taşkınlıklar artarken iç kesimler göreceli olarak, nispeten daha sessiz kalmaktadır.

—-> iki ortalama üzerinden doğrulamaya çalıştığımız gelişme durumu boğalar lehine ilerlemektedir.

Son 1 yıldan gelecek 1 yıla: daha az güçlü boğa eğilimi

Ayı piyasasının netleşiyor olması için çarpan etkisi yüksek parametrelerin negatif eğilime girmesi gereklidir: düşüyor olmaları ve sonrasında negatif değerler alacak olmaları simülasyonların önemli parçasıdır. Önemli yükselişler, önemli düşüşlerin de belirleyicisidir. Buna bakarak belirtebiliriz: son 2 aydaki baskı ortalamaları aşağı çekerken gerilimi arttırdı. Bu da pozitif katkıya götürür. Model hesabına iştahı düşmüş piyasa girmedikçe düşüş düzeneğinin artan olasılıkta sürdüğünü belirtmeliyiz. Genel kural yapısında bakış olarak görebiliriz.

Kurumsal hedeflere uygun tanımlı haber mektupları için temasa geçebilirsiniz.