• YARIM ALTIN
  3.188,00
  % -0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  16,6700
  % -0,08
 • € EURO
  17,5153
  % -0,26
 • £ POUND
  20,3343
  % -0,08
 • ¥ YUAN
  2,4880
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,3218
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  336503,542
  % -2,77
 • BIST 100
  %

ASELS, DOHOL ve BIST Yorumları: Muhalefet Terörü Hazır

ASELS, DOHOL ve BIST Yorumları: Muhalefet Terörü Hazır


Türkiye enflasyonu artmaya devam ediyor ancak tüketim kesilmiş değil. Stokçuluğun hem dinen hem de ekonomik olarak getirisinin olmayacağı yani yanlış olduğu kesin bir şekilde tartışılıyor. İktidarın huzur hakkı ve harcama konusunda Tarhuncu Ahmet Paşa gibi açık ve şeffaf bir bütçe hazırlaması gerekmektedir. Ekonomik refaha öncelik veren bir bütçe tasarlanırsa iyi olacağı tartışılmaktadır. Bazı çevrelere göre sürekli bakan değiştirmek yerine var olan bakan’a yanlışları belirtirse daha iyi olacağı tahmin edilmektedir.

Birçok bölücü unsur dağlardan temizlenirken, Avrupa’dan bile daha demokratik bir açılım ile meclise kadar inen bir terör var. Öyle ki PKK/YPG ve hatta Daesh CHP ve  birçok muhalif partiye sızmış durumda. HDP zaten direk milyonlarca masum insanın ölümünden sorumlu bir partidir.

Artık gri ve kırmızı çizgiden silinen ve Türkiye’nin milli projeleri ile ve Diyarbakırlı cesur annelerin HDP terör binası önünde yaptığı eylemlerle evlatlarına kavuşan bir Türkiye var. Ancak enflasyonist baskı gerek CHP’nin Die Bild, Die Welt gibi büyük Alman gazetelerine ve BBC gibi televizyon kanallarına “Türkiye güvenli bir ülke değildir diyerek açıklama yapması” ve TÜSİAD ‘ın “faizsiz biz üretim ve yatırım yapmayız” demesi işleri zora sokuyor.

Türkiye’nin durdurulması için darbe başarılı olamadı. Şimdi ekonomi saldırısı var. Kritikler muhalefetin söylemlerine dair derinlemesine analiz yaptı. Muhalefet şu konulara hep karşı çıktı veya çok az açıklama yaptı. Türkiye’nin bekasından ziyade açıklamalarında makam ihtirası ve terör sempatizanlığı var. Koşulsuz şartsız Kıbrıs, Azerbaycan, Ege adaları ve mavi vatan konusunda sessiz kalıyor. Güzel Ege adalarımızın da CHP tarafından İtalya’nın çekilmesi ardından Yunanistan’a verildiğini unutmayalım.

ABD borsaları yüzde 2 ye yakın düşerken tekrar bir düşüş bekleniyor. TSLA stock 932.57 (%0.61) bulunmaktadır.

Grafik TradingView’den

DOHOL, 3.38TRY fiyatıyla yüzde -9.63 değer kaybetti. Bir aylık en düşük fiyatı 2.83 ‘dır.

Göstergeler mühim fakat belirsiz sinyal veriyor.  Ortalama Yön Endeksi (ADX) trendin Nötral durumuna dair bir izlenim veriyor.

Müthiş osilatör net bir çerçeve sunmamaktadır.  ATR yani Ortalama Gerçek Aralık, Sat sinyalindedir ve yüksek volatiliteye 0.16963074 işaret ediyor.  CCI20, trend oluşumu ve geri çekilme hakkında bilgi verir. 18.65 N ancak Nötr sinyal alınmaktadır.

MACD seviyesi trende ışık tutabilir. Gecikmeli bir gösterge olsa da kullanılmasında yarar vardır. 0.1800154 A Al sinyalinde çizgisine devam etmektedir.  Mom 0.04 S Sat ile şimdilik olası düşüşe işaret ediyor. RSI55.00 N işaret ediyor. Stokastik K stratejik olarak, 69.89 N sinyalindedir. Global satış ile 3 TL seviyesine ani bir çekilme olabilir. Fakat iki ardışık zayıf kırmızı mum ile 3.30 TL den dönüş sağlanabilir.

Grafik TradingView’den

Aselsan hisse grafik, 24.62TRY ile -9.95 değer kaybı yaşandı. Bir aydaki en düşük değeri 18.05’dir.

Göstergeler mühim fakat belirsiz sinyal veriyor.  Ortalama Yön Endeksi trende dair Nötral ( 66.89 N) düzeydedir.

Müthiş osilatör net bir çerçeve sunmamaktadır.  ATR 1.3188482 Sat fırsatına dair bilgi sağlıyor.  CCI20, trend oluşumu ve geri çekilme hakkında bilgi verir. 57.19 N ancak Nötr sinyal alınmaktadır.

MACD, muhtemel pozitif fiyatlanmaya delil olabilir. 2.01639182 A Al sinyali ile boğa piyasasına dair emareler sunuyor.  Momentum, Sat sinyallerinde yer alıyor (2.660002 S). RSI göstergesi seviyesi 61.02 N ile belirsiz sinyaller alınıyor. Stokastik K 75.06 N sinyalindedir.

Grafik TradingView’den

BIST 100, 2084.47 puanıyla yüzde -8.52 değer kaybı ile devam ediyor. Bir aydaki en düşük değeri 2071.25’dir.

Gösterge güçlü olmasa da Al sinyali vermektedir. ATR, Nötr sinyalinde olup  seviyesindedir. Ancak makro piyasalar sat verdiğinden haftalık anlamda düşüş göreceği beklenmektedir.

Nihayetinde, Türkiye pandemide büyüyen ilk 3 ülkeden biri. Bu sebeple bu su götürmez gerçek karşısında faizlerin artması ve Türk halkının önceki 60 senede olduğu gibi faiz ile “sömürüsü” ne yeşil ışık yakmayan herkes olumsuz değerlendiriliyor. Bazı tarafçı Batı medyasının Irak’ta ve Cezayir’de yapılan gösterileri gizlediği ancak halk ekmek kuyruğuna “Türkler ekmek bulamıyor” söylemlerini geliştirdiğini görüyoruz.

Bu algı operasyonundan kurtulmamız ve istikrar için iç dinamiklere ve üretim odaklı ekonomiye tutunmamız gerekiyor. Yoksa benzini 25 kuruşa da alsak Libya’ya dönebiliriz. Muhalefetin Türkiye’yi karalama kampanyası kaygı verici düzeylere ulaştı. Çünkü önceden dolar 6 TL’idi ve bu kadar dış destek almıyorlardı ancak bu sefer ABD Başkanı Biden ve ekibi ile doğrudan çalışmaktadır tezinin doğrulandığı savunuluyor.

Okan Özdemir