• YARIM ALTIN
  5.577,00
  % -0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  27,2681
  % 0,22
 • € EURO
  28,9318
  % 0,29
 • £ POUND
  33,2460
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  3,7315
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,2835
  % -0,51
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Amundi’nin başı CEO’suna ödediği bonusla dertte

Amundi’nin başı CEO’suna ödediği bonusla dertte

Önde gelen iki etkili danışman Glass Lewis ve Pirc, Avrupa’nın en büyük varlık yöneticisi Amundi’nin hissedarlarının, şirketin eski CEO’su Yves Perrier’e ödenen 2 milyon euro değerindeki bonusa itiraz etmesi gerektiğini söyledi. Glass Lewis ve Pirc Amundi’yi Perrier’e 2020 yılında 2 milyon euro bonus ödemesi yaptığı için eleştirdi. Bu rakam ise grubun maksimum bonus ödemesi, bu ise sabit ücretin %200’üne denk geliyor.

Financial News’in haberine göre, Perrier’e yapılan ödeme, 67 yaşındaki CEO’nun geçtiğimiz yıl 3 milyon euro kazandığı anlamına geliyor. 10 Mayıs’ta CEO görevini bırakacak olan Perrier, 2020 yılında 1 milyon euro maaş aldı ancak korona virüs pandemisinin ardından %5 oranında zam teklifini geri çevirdi. Pirc, Amundi’nin yıllık bonusun hesaplanmasında hangi hedeflerin değerlendirildiğinin açıkça belirtilmediğini söyledi.

Açıklamasında, bu durumun “doğru bir değerlendirmenin önüne geçtiğini ve düşük performans karşısında yüksek ödemelere yol açabileceğini” ifade etti. Glass Lewis ise Amundi’nin geleneksel bir uzun vadeli bonus planının olmadığını ve bu düzenlemenin en az üç yıllık şirket performansıyla denk hale getirilmesi gerektiğini söyledi. Aynı zamanda yöneticilerin hisse sahipliği programının bulunmamasının da altını çizdi.

Glass Lewis’den yapılan açıklamada, Amundi’nin korona virüs krizinden diğer şirketlere nazaran daha az etkilenmiş olmasına rağmen, “yönetim kurulunun maksimum ödemeyi onaylama kararına şüpheyle yaklaştığı” söylendi. 

Şirket aynı zamanda Amundi’nin hisse fiyatlarının pandemi öncesi seviyelere henüz geri dönmediğini ve bunun da “CEO’nun maksimum ödemeyi aldığı dönemde hissedarların getiri sağlayamadığı” anlamına geldiğini ifade etti.

finansgundem.com’un derlemesine göre, Amundi’nin hisse fiyatları pandemi öncesinde, şubat 2020’de kaydedilen rakamın halen %2 altında. Amundi sözcüsü ise şirketin “Glass Lewis ve Pirc’in tavsiyeleri” nedeniyle şaşkınlık içinde olduğunu söyledi. Açıklamada, “Amundi’nin maaş ödemeleri ekonomik strateji, uzun vadeli hedefler, şirketin ve hissedarların çıkarlarına paralel olarak tasarlandı” dendi. Şirket sözcüsü Amundi’nin ekonomik performansındaki düşüşün, Perrier’e yapılan ödemede göz önünde bulundurulduğunu ifade etti.

Kaynak : https://www.finansgundem.com/haber/amundinin-basi-ceosuna-odedigi-bonusla-dertte/1567873