• YARIM ALTIN
  7.219,00
  % 5,19
 • AMERIKAN DOLARI
  31,5634
  % 0,63
 • € EURO
  34,3213
  % 0,80
 • £ POUND
  40,1144
  % 0,91
 • ¥ YUAN
  4,3834
  % 0,57
 • РУБ RUBLE
  0,3459
  % 0,90
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Amerikalılar gayrimenkulü borsaya tercih ediyor

Amerikalılar gayrimenkulü borsaya tercih ediyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Hisse senedi sahibi olmakla ev sahibi olmak arasındaki tercih çoğu zaman farklılık gösterir. Amerikalılarsa tercihlerini ev sahibi olmaktan yana kullanıyorlar.

MarketWatch’ta yer alan habere göre, ABD New York Merkez Bankası’nın yaptığı en son araştırma Amerikalı tüketicilerin Kovid -19 sürecinde ev sahibi olma konusundaki tercihlerine ve bu tercihlerin nasıl değiştiğine odaklandı. Araştırmaya katılan bireylere bir ev ya da hisse senedi gibi bir finansal varlık arasındaki tercihlerin hangisinin daha iyi bir yatırım olduğu soruldu. Araştırmada katılımcıların bu kararlarında hangi faktörlerin etkili olduğu da incelendi.

Amerikalıların hisse senetleri yerine konut seçimini tercih etmesinde dile getirilen en yaygın nedenler geliri daha güçlü bir şekilde arttırmak yerine konfor ve istikrarı tercih etmek olarak görülüyor. En sık verilen yanıtlar evlerin “aranan yaşam ortamını” sağlaması ve fiyatlarının “daha az değişken” olmasıydı.

Araştırmalar, konut gayrimenkullerinin, ABD’deki Büyük Buhran haricinde, çoğu ayı piyasasında güçlü bir servet koruma görevi aldığını göstermekte. Örnek vermek gerekirse pandeminin ilk günlerinde S&P 500 endeksi ilk çeyrekte %20’lik bir kayıp verirken Case-Shiller ABD Ulusal Ev Fiyatları Endeksi %1,4 oranında arttı. Buna karşın ABD borsaları pandeminin ilerleyen süreçlerinde hızlı bir toparlanma gerçekleştirdi. Finansgundem.com’un ulaştığı verilere göre S&P 500 Endeksi geçtiğimiz yılın 23 Mart tarihinden bu yana %75’in üzerinde yükseldi.

Bununla birlikte, Amerikalıların 2021’de bir önceki yıla göre gayrimenkul gelirlerini tercih etme olasılığı çok daha yüksekti. Bunun sebebi ülke çapında ev fiyatlarında yaşanan inanılmaz derece hızlı yükselişti.

Konut alımlarından uzaklaşan tüketici tercihlerdeki bu değişim, ev fiyatlarıyla ilgili endişelerden kaynaklanmıyordu. Bazı Amerikalılar kiralayacakları gayrimenkullerin boş kalması riski hakkında daha fazla endişeli olduklarını dile getiriyorlar. Bununla birlikte, mortgage ödemelerini yapabilme konusundaki endişeler insanların ev sahibi olma eğilimi üzerinde etkili olmuş olabilir.

İnsanların ev sahibi olma eğilimi de cinsiyetlerinin veya eğitimlerinin bir yansıması olabilir. Araştırmaya göre kadınların konut satın almayı tercih etme olasılığı erkeklere göre daha yüksek görülürken, üniversite mezunu olmayanlar da üniversite diploması olanlara göre daha fazla ev sahibi olmayı tercih ettiği belirtiliyor.

 

 

 

Kaynak : https://www.borsagundem.com/redirect/1561616