• YARIM ALTIN
  4.023,00
  % -0,51
 • AMERIKAN DOLARI
  19,0752
  % 0,19
 • € EURO
  20,6573
  % 0,08
 • £ POUND
  23,4331
  % -0,11
 • ¥ YUAN
  2,7828
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,2504
  % -0,08
 • BITCOIN/TL
  540507,324
  % 1,74
 • BIST 100
  %

Amazon (AMZN) U dönüşü yapar mı?

Amazon (AMZN) U dönüşü yapar mı?


AMZN: Amazon ve yeni dönem ticareti

Küresel oyuncuların uyumlu iş modelleri sonuçlarını verecek veya zorlanacaklardır. Son durumda Apple kendi klasmanında önde giderken Amazon karşısında da atağa geçmeye başladı. Yine de bu son duruma göre piyasa rekabetinin geri dönmeyeceği anlamına gelmez. Model üzerinden değerlendirmeye devam edebiliriz.

Tüketici markalarından oluşan sepet içinde (XLY) % 22.5 pay alan AMZN ilk sırada ve %14.25 ile Tesla onu izlemektedir. XLY üzerine geçmişte yazdık ve güncel durumuna ileride bakacağız. Amazon için tarihsel gelişmelere bakarak geleceğe kaldıraç olabilecek bir etkinin oluşup oluşmadığını tespite çalışalım: her zamanki gibi piyasa dalgalanmaları arasına sıkışan sinyaller kılavuzumuz olmaya devam edecektir.

Elbette burada diğer soru da Apple karşısında durumu üzerinden gelebilir: piyasa veya portföy performansı olarak geriye düşmüş olmasını dalgaların uyumsuzluğuna bağlayabiliyoruz. Tarihsel olarak parite (hisse oranı: AAPL/AMZN) 0.50 seviyesine altına düştükçe tepki hızlanmıştı. Son durumda 1.3 seviyesindeyiz ve makas açılmaya devam edebilir mi?

Tarihsel açıdan ucuz kalmaya başladı

Evet, zaman ilerledikçe artan enflasyon etkisi ve buna karşılık farklı varlık sınıflarında oluşan servet birikimi sonucu ticaretin hız kesmeyeceğini düşünebiliriz. Bu durumda hisselerin önemli ölçüde bu dalgadan olumlu yansıması beklenebilir. Amazon tarafında ise, 2012 sonrası güçlenen piyasa temposunun bugünlerin ve geleceğin zeminini oluşturduğunu düşünebiliriz. Yine belirgin anormalliklerden biri de son 4 yıldaki dalgalanma ve satış baskılarının daha belirgin görünmüş olmasıdır. Bu sıra dışı hareketleri bir servet değişimi olarak da görebiliriz.

Tarihsel anlamda U dönüşü veya hokey sopası?

– 2000 öncesi oluşumdan bugüne gelirsek: son 4 yılın dalgalanması risk iştahına yaramaktadır

– son 5 yıl üzerinden değerlendirirsek: dinamik grafik ve hesaplara giren çıkan değerler dikkat çekici

– sinyal gücünü hafifçe arttıran, istikrardan gelen değerler var

– buna karşılık da son 1 yılın belirgin şekilde “diğer hisselere göre mutsuzluk verici” geçmiş olması bir gerçek

–  “ortalamaya dönüş” kural kitabına göre şartlar oluşmaya başladı ve tarihsel olarak hokey sopası formasyonu desteklenecektir

– buna ek olarak son 1 yılın hareketini “U” formasyonun ilk bacağı olarak görmek mümkündür

Raporlama konusu

Yılın zirvesinden % 35  civarı aşağıda iken, farklı göstergelerin zamanda dağılımı bulgu içermiyor mu?

Kurumsal hedeflere uygun tanımlı haber mektupları için temasa geçebilirsiniz.