• YARIM ALTIN
  5.573,00
  % -0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  27,2680
  % 0,21
 • € EURO
  28,9322
  % 0,28
 • £ POUND
  33,2492
  % 0,01
 • ¥ YUAN
  3,7316
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,2834
  % -0,55
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

2019 yılı al fırsatıydı, hedef 2035

2019 yılı al fırsatıydı, hedef 2035


2019 yılı, Türkiye ve dünya için birçok ekonomik zorlukla karşı karşıya olduğu bir yıl olarak bitmişti. Ancak, bu yıl aynı zamanda Borsa İstanbul (BIST) için bir dönüm noktası olabilir. 2019 yılında Covid sonrası, gelecekteki olası bir başarı hikayesini hayal etmek mümkün. Bu makalede, 2019 yılının BIST için bir fırsat dönemi olduğunu ve neden 2035 yılında BIST’in tavan yapabileceğini araştıracağız.

FETÖ, Covid, döviz kurlarındaki dalgalanmalar, lüks iktidar siyaseti, batı hayranı ve global kukla CHPKK (CHP’nin liyakatsiz muhalefeti ve PKK terör örgütü), yüksek enflasyon ve jeopolitik gerginlikler gibi faktörler BIST’i etkiledi. Sonrasında geleneksel olmayan faiz politikaları da tabi ki faize ve dolara entegre olan global dünyada geçerli olmadı. Ancak, bu zorluklar aynı zamanda Türkiye’nin ekonomik reformlar yapma ve yapısal sorunları çözme fırsatı bulduğu bir dönemdi.

2023 yılında hükümet, ekonomik reformları hayata geçirmek için adımlar atmaya başladı. “Faiz sebep enflasyon neticedir” anlayışı kaldırıldı. Enflasyonun kontrol altına alınması ve yatırımcı dostu politikaların benimsenmesi gibi önlemler alındı. Bu, BIST’e olan güveni artırdı ve yabancı yatırımcıların Türkiye’ye ilgisini yeniden canlandırdı. Aslında faiz lobisinin sırtını sıvazladık ve tüm dünya gibi biz de boyun eğdik hepsi bu. Araçlara da ek MTV vergisi geldi. Erken emeklilik çıkardık ve emeklilere zam yapmadık. Emekliyi tekrar çalışmaya zorlayarak ekosistemi bozduk, hepsi bu…

Grafik TradingView’den

BIST 100 8325 TL’den kapattı. Dolar eşdeğeri halen 2007 altında ancak RSI gelecek vaadediyor. Aylık bazda al sinyalleri yeşil. Para konsepti ve risk yönetimi düzenli kademe alımların daha iyi olacağına işaret etmektedir.

Sonuç itibariyle, dünya ve ülkeler hep bir zaman zor duruma düşmüş ve borsalar alım fırsatı vermiştir. Burada önemli olan güçlü, ihracatı yüksek, öz varlıkları dolgun BIST şirketlerine (TUPRS, THYAO, FROTO, TOASO vs.) 2035 yılına kadar tutunmak ve ileriye bakmaktadır. Global faiz lobisine uyum sağlandıktan sonra, Fitch Ratings ise dün gece Türkiye’nin kredi görünümünü durağan’a yükseltti ve kredi notunu ‘B’ olarak teyit etti. Dolar TL’de ise olan oldu. Bir öğrenci 2 sınavdan kalınca finali geçemiyor ama siyasette başarısızlık sadece rakibinizi geçerek sağlanır. İsterse 1 dolar 100TL olsun. Türkiye’de bu muhalefet ile ancak tavla kazanılır, o da şansla… Bu sebeple iktidar da liyakat, lüksten uzaklaşmak ve sosyal adalet konusunda çaresiz, halk da.

Okan Özdemir